Základní škola a Praktická škola, Jičín

Soudná 12, 506 01 Jičín

Míčkování

Míčkování je reflexní metoda, při které dochází k pozitivnímu ovlivňování činnosti vnitřních orgánů, poklesu napětí příčně pruhovaných i hladkých svalů. Využívá komprese akupresurních bodů, kde komprese je vystřídána relaxací. Při dětské mozkové obrně je míčkování vhodné pro zlepšení spasticity. Při výuce využíváme metodu klasického míčkování a zejména míčkování ježkovitými míčky. Míčkování neprovádíme jako izolovanou metodu, ale je součástí dalších výukových strategií a cílů.

a) Technika klasického míčkování:

Je prováděna malými molitanovými míčky různých velikostí, kterými se masíruje určitá část těla. Uvolňujeme krční, hrudní, břišní a pánevní svaly, dále svaly v okolí páteře a pletence ramenního a zároveň uvolňujeme i bránici. Používají se dvě techniky, jimiž se míčky mohou po těle vést.

  1. koulení - míček se odvaluje pomocí prstů, dlaní a zápěstí
  2. vytírání - míček je tažen prsty po kůži, aniž se otáčí

b) Technika míčkování – ježkovitým míčkem (relaxační masáže)

Provádí se dvěma ježkovitými míčky o stejném průměru. Začíná se v lehu na břiše od dolních končetin (paty a prsty u nohou). Krouživými pohyby pod tlakem se přejíždí jednotlivá oblast. Pracujeme s oběma míčky současně. Postupujeme od pat, přes kotníky, lýtka, zadní stranu stehen, hýždě, záda, horní končetiny ramena a krční páteř. Pohyby jsou krouživé směrem vzhůru (tzv. „proti chlupu“).

Pokračujeme v poloze na zádech. Začínáme od přední strany nohou – lýtka, stehna. Postupujeme přes krouživé pohyby v břišní oblasti, jemně přes hrudník, přední stranu horních končetin a klíční kost. Masáž končí „vytažením“ vlasů, masáží pokožky hlavy a chvilkou relaxace. U žáků dochází k uvolnění spasticity, k pravidelnosti dýchání, ke zklidnění, zlepšení termoregulace, aj.

Web pohání Engine(R) , foto školy: Ondřej Březovský
(c) 2016 - 2024 ZŠ a PrŠ, Jičín
Nastavení souborů cookies

Chvilinku... :-)
O
o
.