Soudná 12, 506 01 Jičín
Míčkování je reflexní metoda, při které dochází k pozitivnímu ovlivňování činnosti vnitřních orgánů, poklesu napětí příčně pruhovaných i hladkých svalů. Využívá komprese akupresurních bodů, kde komprese je vystřídána relaxací. Při dětské mozkové obrně je míčkování vhodné pro zlepšení spasticity. Při výuce využíváme metodu klasického míčkování a zejména míčkování ježkovitými míčky. Míčkování neprovádíme jako izolovanou metodu, ale je součástí dalších výukových strategií a cílů.
a) Technika klasického míčkování:
Je prováděna malými molitanovými míčky různých velikostí, kterými se masíruje určitá část těla. Uvolňujeme krční, hrudní, břišní a pánevní svaly, dále svaly v okolí páteře a pletence ramenního a zároveň uvolňujeme i bránici. Používají se dvě techniky, jimiž se míčky mohou po těle vést.
b) Technika míčkování – ježkovitým míčkem (relaxační masáže)
Provádí se dvěma ježkovitými míčky o stejném průměru. Začíná se v lehu na břiše od dolních končetin (paty a prsty u nohou). Krouživými pohyby pod tlakem se přejíždí jednotlivá oblast. Pracujeme s oběma míčky současně. Postupujeme od pat, přes kotníky, lýtka, zadní stranu stehen, hýždě, záda, horní končetiny ramena a krční páteř. Pohyby jsou krouživé směrem vzhůru (tzv. „proti chlupu“).
Pokračujeme v poloze na zádech. Začínáme od přední strany nohou – lýtka, stehna. Postupujeme přes krouživé pohyby v břišní oblasti, jemně přes hrudník, přední stranu horních končetin a klíční kost. Masáž končí „vytažením“ vlasů, masáží pokožky hlavy a chvilkou relaxace. U žáků dochází k uvolnění spasticity, k pravidelnosti dýchání, ke zklidnění, zlepšení termoregulace, aj.
Chvilinku... :-) O o . |